Amikor már 40 éves kor előtt a változókorba lépünk, akkor korai menopauzáról beszélünk. Ez főként genetikai okokból, betegségek következményeként következhet be. De érzelmi okok is állhatnak ezen állapot kialakulása mögött. Ebben a cikkben bemutatom a korai menopauza tüneteit és lehetséges kezelési módjait.
A korai menopauza okai
A korai klimax kialakulásának okait nem lehet egyértelműen meghatározni, azonban elmondható, hogy a hátterében immunológiai problémák is állhatnak. Szinte biztosra állítható az is, hogy genetikai hajlam is állhat ezen állapot kialakulása mögött. Illetve az is elmondható, hogy fertőzésekkel és endokrinológiai betegségekkel is összefüggésben lehet a változókor korai bekövetkezése. Nagyon jellemző, hogy a daganatos megbetegedések miatt alakul ki korán a menopauza, főként a petefészek eltávolításának következtében. De a kemoterápia és sugár kezelések is okozhatják a tüneteket.
A korai klimax tünetei
A korai menopauza leggyakrabban észlelt tünetei a következők:
- Rendszertelen, kimaradó menstruációs ciklusok
- Hőhullámok, gyakori izzadás
- A megszokottnál gyengébb, vagy éppen erősebb ciklusok
Ez a néhány tünet arra utalhat, hogy az ösztrogén szint csökken.
A fenti tüneteken kívül azonban még a következők is árulkodó jelek lehetnek:
- A fogamzóképesség csökkenése, meddőség kialakulása
- Alvászavar bekövetkezése
- Gyakori hangulatingadozás
- Libidó csökkenése
- Emlők változása
- Súlygyarapodás, főként a hason és a combokon
- Száraz, elvékonyodott és viszkető bőr
- Gyakori vizelési inger
- Hüvelyszárazság
- Hajhullás főként a fejtetőn
- Fokozódó szőrnövekedés az arcon és hason
- Ízületi görcsök
- Gyors és szabálytalan szívdobogás
A korai menopauza diagnosztizálása
Ahhoz, hogy a korai klimaxot sikeresen diagnosztizálják, fizikai- és vérvizsgálatra van szükség. A vérvizsgálat azért fontos, hogy ki lehessen zárni a terhességet és a pajzsmirigy betegségeket. Vizsgálják az ösztrogén szintet is, hiszen az alacsony ösztrogén szint a petefészek nem megfelelő működését, mondhatni alulműködését jelzi. Ha az ösztradiol szint 36 mi alatti, akkor az biztosan a változókorba lépést jelenti.
A legfontosabb vizsgálat, amely alapján meg lehet állapítani, hogy beléptünk-e már a menopauzába, az az FSH (follikulus stimuláló hormon) vizsgálat. Ez a hormon felelős a petefészek ösztrogéntermeléséért. Ha csökken az ösztrogénszint, az FSH szint emelkedik.
A korai menopauza kezelése
A korai klimax tüneteinek kezelése többféleképpen lehetséges.
- Ha az orvos úgy ítéli meg, pótolhatók a hiányzó hormonok gyógyszeres terápiával. Például fogamzásgátlókkal vagy direkt erre kifejlesztett gyógyszerkészítményekkel. Ez azonban csak a súlyos tünetek esetén lehet indokolt.
- Az életmódváltás, az egészséges életmód kialakítása szintén egy hatékony kezelési lehetőség. A rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás mind-mind hozzájárulnak a korai klimax okozta tünetek enyhüléséhez.
- A relaxáció hatékony megoldás lehet a hangulatingadozások és a depresszió ellen.
Emellett az intim torna is hatékonyan enyhítheti a korai menopauza tüneteit.
Hogyan segíthet a Kriston Intim Torna?
A Kriston Intim Torna egy olyan módszer, amely képes enyhíteni, vagy akár teljesen megszüntetni a korai menopauza okozta kellemetlenségeket. A Kriston torna több, mint intimtorna, ugyanis ez egy holisztikus szemléletű módszer, amely már 37 éve nyújt segítséget a testi és a lelki harmónia megteremtésében.
A rendszeresen végzett Kriston gyakorlatokkal jól karban tarthatod intim testrészeid, ami javíthatja a női szerveid keringését, illetve oxigén- és tápanyagellátását. A Kriston Tornával jobb hormonkeringést hozunk létre, javul a hüvely vérellátása, hidratáltabbá válhat a korai változókorban is.
A Kriston alaptréningen elhangzottak segíthetnek feltérképezni a korai menopauza tüneteinek valódi okait. Ez a felismerés segíthet abban, hogy eljuss a megoldáshoz és magad mögött hagyhasd a menopauza kínzó tüneteit.
Ha részletesebben megismernéd a Kriston Intim Torna előnyeit, kattints a linkre: Kriston Intim Torna ® Nőknek.